SOCAR Turkey
SOCAR Global
PERAKENDE SATIŞLAR
Ticari ve Endüstriyel Satışlar
Tedarik Zinciri
Müşteri Programları
SOCAR Türkiye İnsan Kaynakları
Basın Odası
Bize Ulaşın
Socar Enerji Logo

HAKKIMIZDA

SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım A.Ş.; dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden biri olan Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR’ın nihai tüketiciyle buluştuğu enerji dağıtım şirketidir. Akaryakıt satışları, havacılık ve deniz satışları konularında faaliyet göstermektedir.

SOCAR (Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi); Hazar bölgesinde sahip olduğu ve işlettiği yer altı petrol ve doğalgaz kaynakları ve önemli yatırımları ile dünyanın en köklü petrol şirketlerinden biridir. Azerbaycan’ın iki rafinerisi ile tüm petrol ve gaz boru hatlarını işleten SOCAR, aynı zamanda uluslararası konsorsiyumların ülkede gerçekleştirdiği petrol ve doğalgaz projelerine nezaret etmektedir.

Tüm dünyada 10'dan fazla ülkede faaliyet gösteren temsilcilikleri; Türkiye, İsviçre, Gürcistan, Ukrayna ve diğer ülkelerdeki şirket ve ortaklıklarıyla dünya enerji pazarının en önemli oyuncularındandır.

SOCAR, 30 Mayıs 2008 tarihinde SOCAR Turkey Enerji A.Ş. adıyla PETKİM’in en büyük hissedarı olarak Türkiye’de faaliyetlerine başlamıştır.

Grubumuz; PETKİM ‘Value-Site 2023’vizyonuyla Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nu uygulamaya dönüştürerek ham petrol ile başlayan ve nihai ürünle biten katma değer zincirini hayata geçirerek, Petkim Yarımadası’nı Avrupa'nın en büyük üretim merkezlerinden biri haline getirmeyi planlamaktadır.

Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesi unvanını kazanan ve ülkemizde şimdiye kadar tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı olarak tarihe geçen 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli SOCAR Türkiye Ege Rafinerisini (STAR) Türkiye’ye kazandırmaktadır.

Türkiye’yi doğudan batıya geçecek olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı – TANAP ve Doğu-Batı enerji koridorunun en kritik ayağı olan Bakü Tiftis Ceyhan Petrol Boru Hattı – BTC projelerine yatırım yapan SOCAR, Türkiye''nin enerji arz güvenliğini ve dünya coğrafyasında bir enerji koridoru olmasını sağlayacaktır.

Haberler

SOCAR, TANAP İLE AVRUPA’NIN DOĞALGAZ İHTİYACINI KARŞILAMAYA HAZIR

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Azerbaycan’ın zengin gaz kaynaklarına sahip olduğunu, 3 trilyon metreküpten fazla ispatlanmış gaz rezervleri bulunduğunu belirterek, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ile bu yolda önemli bir adımın söyledi.

 
DENİZLERİN ENERJİSİ SOCAR MARINE & DELTA RUBİS İŞBİRLİĞİ İLE CEYHANDAN DÜNYAYA YAYILIYOR

Dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, yine Akdeniz havzasının en büyük bağımsız depolama şirketi olan DELTA RUBIS ile güçlerini birleştirerek enerjisini Ceyhan’a taşıyor. SOCAR, EPDK lisansını almasının ardından faaliyetlerine Ceyhan’da deniz yakıtı satışı ile başlıyor.

 
SOCAR AKARYAKIT DAĞITIM LİSANSINI ALDI

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) akaryakıt dağıtım lisansını aldı ve İzmir'de çalışmaları süren SOCAR Türkiye Ege (Star) Rafinerisinin ardından akaryakıt dağıtım sektörüne de giriş yaptı.

 
STRATEJİK YATIRIM TEŞVİK BELGESİ SOCAR'A VERİLDİ

Temeli 25 Ekim 2011 tarihinde atılan SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR) geçen Haziran ayında TBMM'de kabul edilen yeni Teşvik Yasası kapsamında mevzuata ilk kez giren "Stratejik Yatırım" kapsamına alınan ilk yatırım oldu.

 
PETKİM'E YATIRIM TEŞVİKİ

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR)'dan sonra Türkiye'nin ikinci Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi''ni aldı. Alınan teşvik belgesi kapsamında şirket kapasite artırımı ve yeni ürün üretimi yatırımları hayata geçirilecek.

 
left button right button
nigel
paykasa bozdurma